BEZPŁATNA DOSTAWA do paczkomatu od 50 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prać odzież rowerową? Zasady dbania o strój kolarski, o których warto pamiętać!

2024-02-27
Jak prać odzież rowerową? Zasady dbania o strój kolarski, o których warto pamiętać!

Chcesz dowiedzieć się, jak prać strój rowerowy, aby nie stracił swoich właściwości? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj najważniejsze zasady dotyczące czyszczenia i konserwacji stroju kolarskiego, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się swoją ulubioną kolarską stylówą przed długi czas!

jak prać strój rowerowy

Dlaczego odpowiednia pielęgnacja odzieży rowerowej jest ważna?

Do produkcji odzieży rowerowej dostępnej w naszym sklepie Raso używamy najwyższej jakości delikatnych, elastycznych materiałów. Mają one kluczowy wpływ na zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy.

Jakie parametry posiadają tkaniny i inne elementy, z których wykonujemy odzież rowerową? Najczęstsze i najważniejsze z nich to:

 • właściwości oddychające i antybakteryjne,
 • właściwości wiatroszczelne i wodoodporne,
 • właściwości termoregulacyjne,
 • ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV,
 • zapewnienie maksymalnej kompresji,
 • odprowadzanie wilgoci.

Nie tylko użyte materiały mają wpływ na to, jak powinna przebiegać konserwacja stroju kolarskiego. Elementy, takie jak na przykład: szwy, zamki czy odblaski, również wymagają przestrzegania pewnych zasad pielęgnacji, aby dany produkt jak najdłużej zachowywał swoje właściwości.

Odzież kolarska - pranie i pielęgnacja. 5 kluczowych zasad dbania o odzież rowerową.

Wiesz już, że odzież kolarska to nie tylko element stylizacji, ale przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się swoją kolarską stylówą, przeczytaj jak prawidłowo o nią dbać.

Pamiętaj, aby tuż po zakończonej jeździe, najszybciej jak to możliwe, zdjąć odzież kolarską. Zapobiega to namnażaniu się bakterii na materiale, który miał kontakt z potem, brudem i solą. Oczywiście, jeśli możesz, nie zwlekaj z wypraniem swojego zestawu. Im szybciej to zrobisz, tym dłużej materiały będą zachowywać swoje właściwości.

jak prać strój kolarski

Zatem, jak prać odzież rowerową? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który zawiera 5 najważniejszych zasad dbania o odzież kolarską:

 1. Zanim przystąpisz do prania, odpowiednio przygotuj swoją odzież: zapnij zamki, opróżnij kieszenie i odwróć wszystkie elementy na lewą stronę. Żele energetyczne lub inne przekąski mogą zniszczyć ubrania.
 2. Rozważ użycie specjalnych worków do prania bielizny, zwłaszcza, jeśli któryś z produktów posiada rzepy. Zapobiegnie to ewentualnym uszkodzeniom delikatnych materiałów.
 3. Wszystkie elementy stroju kolarskiego możesz prać razem, ale pamiętaj, by oddzielić odzież sportową od pozostałych ubrań.
 4. Sprawdź etykiety i stosuj się do zaleceń producenta. Do prania używaj delikatnych płynów, przeznaczonych do odzieży sportowej. Unikaj silnych detergentów, wybielaczy i płynów o silnym zapachu, lub zawierającym barwniki. Mogą one uszkodzić włókna i zmniejszyć wydajność materiałów.
 5. Susz odzież kolarską w przewiewnym miejscu, z dala od kaloryferów lub innych źródeł ciepła, na przykład na świeżym powietrzu. Nie korzystaj z suszarki bębnowej, jeśli zaleca tak producent, aby nie dopuścić do utraty elastyczności, czy deformacji.

Skąd czerpać informacje o tym, jak dbać o odzież rowerową?

Gdy potrzebujesz informacji na temat odpowiedniej pielęgnacji odzieży kolarskiej, zwróć uwagę na kilka kluczowych źródeł:

Sprawdź metkę na odzieży

Każdy nasz produkt posiada wewnętrzną metkę, która zawiera specyfikację i skład materiałów oraz najważniejsze zasady prania i konserwacji.

Zapoznaj się z ulotką dołączoną do zamówienia

Do każdego zamówienia dodajemy ulotkę informacyjną, w której zawarte są między innymi zasady dbania o naszą odzież.

Szukaj informacji w Internecie

Dokładnie czytaj opisy naszej odzieży rowerowej damskiej i męskiej, ponieważ w każdej karcie produktu znajduje się specyfikacja o nazwie “Pielęgnacja”, zawierająca zasady prawidłowej konserwacji.

Co oznaczają symbole na metkach odzieży kolarskiej?

Zawsze sprawdzaj metki dołączone do odzieży kolarskiej. Zawierają one informacje o składzie materiałów i rozmiarze oraz symbole prania. Stosuj się do instrukcji prania, suszenia i konserwacji, aby Twoja odzież rowerowa jak najdłużej spełniała swoje zadania.

Jak czytać symbole na metkach odzieży kolarskiej? Wyjaśniamy te najważniejsze, które dotyczą większości oferowanych przez nas produktów:

symbole na metkach odzieży kolarskiej
odzież kolarska pranie

Co może stać się z odzieżą kolarską, która jest w niewłaściwy sposób pielęgnowana?

Elastyczne i delikatne materiały o specyficznych właściwościach - taka właśnie jest odzież kolarska. Pranie i konserwacja wykonywane w niewłaściwy sposób, mogą w negatywny sposób wpłynąć na jej działanie.

Prawidłowa pielęgnacja odzieży kolarskiej nie tylko wydłuża jej trwałość, ale także zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze.

A co może się dziać, jeśli nie będziesz stosował się do zaleceń producenta? Najważniejsze potencjalne konsekwencje niewłaściwej pielęgnacji to:

 • uszkodzenia materiału, na przykład zmechacenie, zaciągnięcia;
 • utrata elastyczności i deformacja kształtu;
 • uszkodzenie włókien materiału i jego właściwości.

Ponadto, kiedy odkładasz pranie odzieży rowerowej na później, narażasz ją na zbyt długi kontakt z wilgocią. Może to prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, trudnych do usunięcia.

Zawsze stosuj się do ogólnych zasad dbania o odzież rowerową. Zwracaj uwagę na metki i symbole na nich zawarte. Poszczególne elementy stroju kolarskiego cechują się różnymi właściwościami i przez to mogą wymagać szczególnej uwagi podczas pielęgnacji. Na przykład źle prana i suszona kurtka przeciwdeszczowa może z czasem tracić swoje właściwości wodoodporne.

Podsumowanie

Prawidłowa pielęgnacja odzieży kolarskiej ma kluczowe znaczenie dla zachowania jej właściwości technicznych i estetycznych. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu odzieży do prania, używaniu delikatnych płynów przeznaczonych do ubrań sportowych, praniu w odpowiednich temperaturach oraz suszeniu w przewiewnych miejscach.

Regularna i właściwa pielęgnacja pozwoli Ci cieszyć się odzieżą kolarską przez wiele sezonów bez utraty jakości i komfortu użytkowania.

pixel