BEZPŁATNA DOSTAWA do paczkomatu od 50 zł
Darmowa dostaw od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zostać zawodowym kolarzem?

2024-02-09
Jak zostać zawodowym kolarzem?

Kolarstwo to satysfakcjonujący, choć trudny i wymagający sport. Jeśli czytasz ten artykuł, zapewne regularne rowerowe wycieczki to dla Ciebie za mało. Marzysz, by zostać zawodowym kolarzem i startować w wyścigach, ale nie wiesz od czego zacząć? Przeczytaj nasz poradnik dla początkujących, a dowiesz się jak zostać zawodowym kolarzem.

Jak zostać zawodowym kolarzem szosowym

Czy kolarstwo jest trudne?

Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych form aktywności na świecie. Wielu ludzi znajduje w tym pasję i spełnienie. Z czasem pasja może przerodzić się w regularne treningi, potrzebę osiągania coraz lepszych wyników oraz chęć rywalizacji z innymi. Kolarstwo to trudny i wymagający sport, ale jednocześnie satysfakcjonujący. Chcesz startować w wyścigach kolarskich? Musisz nastawić się na ciężką pracę i samodyscyplinę.

Jeśli zastanawiasz się, jak zostać kolarzem i wygrywać wyścigi kolarskie, odpowiedź jest tylko jedna. Regularne treningi, odpowiednie odżywianie i wytrwałość to klucz do sukcesu.

Czym różni się kolarstwo zawodowe, od amatorskiego?

Aby zostać zawodowym kolarzem, należy pamiętać, że istnieją różnice, między kolarstwem zawodowym, a amatorskim. Wymieńmy te najważniejsze:

  • poziom zaangażowania - zawodowi kolarze, dla których kolarstwo to praca, muszą poświęcić dużo więcej czasu na treningi, niż amatorzy. Oprócz intensywnych i trwających kilka godzin treningów, muszą dbać o odpowiedni poziom regeneracji oraz brać udział w licznych zgrupowaniach;
  • kalendarz startów - zawodowi kolarze biorą udział w większej liczbie wyścigów, niż amatorzy. Ich ilość jest uzależniona od rodzaju wyścigu i jego intensywności. Praca zawodowego kolarza wymaga ciągłego podróżowania, ponieważ wyścigi i zgrupowania odbywają się w różnych częściach świata;
  • kontrakt z zespołem - chcąc ścigać się w world tourze, zawodowi kolarze muszą należeć do profesjonalnej ekipy kolarskiej. Dzięki temu mają zapewnione wsparcie logistyczne, medyczne, a także finansowe.

Jak zostać zawodowym kolarzem szosowym?

Rywalizacja na najwyższym poziomie, zarówno tym zawodowym, jak i amatorskim, wymaga ciężkiej pracy. Składają się na nią przede wszystkim:

  • regularne treningi,
  • odpowiednie odżywianie,
  • regeneracja,
  • zdrowy tryb życia.

Zawodowi kolarze, uprawiający na przykład kolarstwo szosowe, dodatkowo muszą radzić sobie z presją wynikającą z oczekiwań zespołu, sponsorów, a nawet fanów. Zatem, jak zostać zawodowym kolarzem? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ droga każdego sportowca jest inna. Aby ułatwić Ci Twoją drogę do zawodowstwa, odpowiadamy na podstawowe pytania, które z pewnością Cię teraz nurtują.

W jakim wieku można zostać kolarzem?

Praktycznie w każdym! Nie ma ograniczeń wiekowych w kolarstwie. Na całym świecie odbywają się imprezy kolarskie dla zawodników w każdym wieku. Można rozpocząć kolarstwo w każdym wieku, ale im wcześniej zaczniesz, tym większe szanse masz na to, by zostać zawodowym kolarzem.

Ile kilometrów dziennie robi zawodowy kolarz?

Ilość kilometrów, jaką dziennie pokonuje kolarz, może być różna i zależy od rodzaju treningu i jego intensywności. Średnio, podczas jednego etapu wyścigu w world tourze, zawodowy kolarz pokonuje około 200 kilometrów.

Ile razy w tygodniu trenować kolarstwo?

Najważniejszą zasadą jest regularność treningu kolarskiego. Ustalając częstotliwość treningów, należy uwzględnić niezbędną regenerację. To, czy będziesz trenował w tygodniu 4, czy 6 razy, zależy również od tego, do jakiego wyścigu się przygotowujesz.

Ile powinien trwać trening kolarski?

Czas trwania treningu kolarskiego może być różny i zależy od jego celu i intensywności. W zależności od planu treningowego na dany dzień, sam trening może trwać od 1, do nawet 4 - 6 godzin.

Ile zarabia zawodowy kolarz?

Zarobki zawodowych kolarzy są różne i zależą od wielu czynników. Na wysokość wynagrodzenia danego kolarza składają się jego wyniki, kontrakt z zespołem i umowy sponsorskie.

Jak zostać kolarzem

Jak zacząć z kolarstwem? 5 porad dla osób, które chcą zostać zawodowymi kolarzami

Na koniec, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik dotyczący tego, jak zostać kolarzem. To zbiór 5 podstawowych zasad, o których powinien pamiętać każdy kolarz, niezależnie od tego, czy dopiero zaczyna swoją przygodę z kolarstwem, czy trenuje już od dłuższego czasu.

Trenuj regularnie

Tylko w ten sposób możesz pracować nad swoją mocą oraz techniką jazdy. Skorzystaj z pomocy trenera, który przygotuje dla Ciebie plan treningowy. Nie rezygnuj z treningów nawet w gorsze dni, możesz wtedy wybrać trenażer. Więcej o treningu na trenażerze pisaliśmy w artykule Trenażer rowerowy - trenuj w domu, niezależnie od pogody!

Dbaj o zbilansowaną dietę 

Odpowiednie odżywianie, zarówno w trakcie, jak i po treningu jest bardzo ważne. Pamiętaj także o poziomie nawodnienia. Aby zwiększyć wydajność i przyspieszyć regenerację, dostarczaj swojemu organizmowi odpowiednie składniki odżywcze. Badaj się regularnie, by zapobiegać kontuzjom.

Nie zapominaj o celu 

Pamiętaj, że kolarstwo to wyczerpujący sport, dlatego dbaj nie tylko o siłę fizyczną, ale też o sferę mentalną. Pracuj nad motywacją i koncentracją, aby osiągać lepsze wyniki na rowerze.

Trenuj z innymi 

Dołącz do lokalnej grupy rowerowej i umawiaj się na wspólne treningi z innymi kolarzami. Treningi w grupie przygotują Cię do startów w wyścigach.

Zadbaj o odpowiedni sprzęt

Ostatnia, ale nie mniej ważna zasada. Jeśli trenujesz regularnie i intensywnie, zainwestuj w dobry rower. Pamiętaj także, by przed każdym treningiem sprawdzać sprzęt, aby zadbać nie tylko o komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Jakie akcesoria kolarskie wybrać na początek? Podstawą jest oczywiście kask. Warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież kolarską, która dzięki elementom odblaskowym, również wpływa na bezpieczeństwo w trakcie treningu. Zobacz naszą ofertę odzieży rowerowej dla mężczyzn i dla kobiet.

Czy kolarstwo jest trudne

Podsumowanie

Podsumowując, zachęcamy Cię do lektury książek o kolarstwie, które znajdziesz akcesoriach kolarskich. Jedna z nich, to historia Tomka Marczyńskiego o jego drodze do zawodowstwa. Druga, to podręcznik dla początkujących kolarzy, w której znajdziesz wiele cennych rad. Sprawdź także naszą ofertę akcesoriów kolarskich i zobacz, które z nich przydadzą się podczas treningów.

Wiesz już, jak zostać zawodowym kolarzem. Pamiętaj o 5 najważniejszych zasadach, by stawać się coraz lepszym, a przy tym czerpać radość i satysfakcję z każdego treningu.

pixel