Kolarstwo gravelowe - co to jest i na czym polega?
Czym charakteryzuje się coraz popularniejsze oblicze jazdy na rowerze, które z roku na rok przyciąga kolejnych entuzjastów dwóch kółek? Chodzi oczywiście o kolarstwo gravelowe. Co to jest i czym różni się od klasycznej szosy lub MTB? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania oraz odkryć zalety tej fascynującej i wszechstronnej dyscypliny, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Na czym polega kolarstwo gravelowe?
Kolarstwo gravelowe to jedna z form jazdy na rowerze, która szybko zyskała popularność dzięki swojej wszechstronności. Stanowi kompromis pomiędzy kolarstwem szosowym, nastanowionym na szybkość, a kolarstwem górskim.
Gravel wyglądem przypomina szosę, jednak charakterem zbliżony jest bardziej do górala. To wybór idealny dla osób, które:
- mieszkają w terenie nizinnym lub pagórkowatym i planują jeździć rowerem po drogach szutrowych i leśnych, ale bez większych przeszkód terenowych (np. dużych kamieni, wystających korzeni czy płyt skalnych);
- nie mieszkają w terenie bogatym w ścieżki gravelowe, ale chcą podróżować ze swoim rowerem, a klasyczny góral jest zbyt masywny do transportu;
- szukają wszechstronnego jednośladu, który zastąpi im dwa rowery w garażu - szosę i MTB;
- chcą brać udział w imprezach i wyścigach gravelowych;
- mają już inny typ roweru, np. szosę, ale potrzebują dodatkowego modelu, który posłuży im na dłuższe wyprawy (gravel to najlepszy wybór jeśli planujesz zamontować sakwy lub inne bagaże).
Pamiętaj! Przed zakupem roweru zastanów się, który typ będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy - szosa, gravel, MTB, a może jeszcze inny rodzaj? Zapoznaj się z zaletami i wadami każdego z nich i na tej podstawie podejmij decyzję. Na przykład, rower szosowy to najlepszy wybór, jeśli planujesz jeździć po asfaltowych drogach i zależy Ci na prędkości. Ale jeśli postanowisz zboczyć z trasy na polne ścieżki, możesz odczuwać dyskomfort i dodatkowo uszkodzić oponę. Podobnie ma się sytuacja z góralem. Gravelem nie wjedziemy w góry, tak jak na MTB, który jest przeznaczony do jazdy w trudnym i niedostępnym dla innych jednośladów terenie. Ale ma on za to szereg innych cech, które są niewątpliwie jego zaletami.
Jakie są zalety kolarstwa gravelowego?
O zaletach tej formy kolarstwa można by pisać bez końca, ale wymieńmy tylko kilka najważniejszych z nich:
- Kontakt z naturą - gravel sprawia, że nie jesteśmy ograniczeni jazdą po asfalcie, co pozwala na odkrywanie nowych terenów i czyni każdą wyprawę niezapomnianym przeżyciem.
- Różnorodność terenu - możliwość jazdy zarówno po gładkim asfalcie, jak i po drogach szutrowych, leśnych czy polnych.
- Mniejsze natężenie ruchu - decydując się na gravel można unikać ruchliwych dróg i wybierać boczne ścieżki, dzięki czemu jazda na rowerze staje się bezpieczniejsza i spokojniejsza.
- Miejsce na sakwy - do ważny atut szczególnie dla osób, które cenią sobie rower za możliwość eksploracji natury i poznawania malowniczych miejsc właśnie poprzez kolarskie wyprawy.
- Komfort jazdy - bardziej komfortowa pozycja niż na rowerze szosowym sprawia, że na gravelu wygodniej i przyjemniej jest pokonywać długie dystanse.
- Wszechstronność treningu - jazda na gravelu angażuje różne grupy mięśniowe i wymaga zachowania odpowiedniego balansu całego ciała.
- Integracja z innymi kolarzami - tworzy się coraz więcej lokalnych grup gravelowych, skupiających pasjonatów dwóch kółek.
Czym różni się gravel od szosy?
Choć wydaje się, że gravel i szosa wyglądają niemal identycznie, to jednak jest między nimi kilka kluczowych różnic. Sprawiają one, że te dwa, z pozoru podobne, rowery przeznaczone są do różnych typów kolarstwa.
Podstawową różnicą pomiędzy rowerem szosowym, a gravelowym jest osprzęt, czyli konstrukcja ramy, geometria i opony. Gravel ma szersze opony, stabilniejszą geometrię i solidną ramę, co pozwala na komfortową jazdę po nierównych drogach. Z kolei szosa skonstruowana jest tak, aby zapewnić szybkość poruszania się i jak najmniejszą stratę energii podczas przekazywania mocy na napęd.
Pozycja jazdy to również istotna różnica, która widoczna jest gołym okiem. Aerodynamiczna pozycja, jaką przyjmuje się na wyścigowym rowerze szosowym nie jest dla każdego. Dla osób, którym nie zależy na wyścigowej szybkiej szosie, lepszym wyborem może być gravel, który również nadaje się do jazdy po asfalcie, jednocześnie zapewniając komfortową i bardziej pionową pozycję.
Tutaj warto wspomnieć od razu o prędkości - szosa pozwala na wygenerowanie największej mocy ze wszystkich typów rowerów. Z kolei gravel ma bardziej rekreacyjny charakter i nadaje się do spokojniejszej jazdy.
Jeśli zastanawiasz się, który z tych dwóch modeli będzie dla Ciebie odpowiedni, warto zadać sobie pytanie: gdzie i jak najczęściej będziesz korzystał ze swojego jednośladu? Jeśli na przykład w Twojej okolicy jest dużo ścieżek gravelowych, może warto zainwestować właśnie w ten rower? Z kolei, gdy mieszkasz w terenie górzystym, który bogaty jest w asfaltowe podjazdy i chciałbyś je zdobywać, szosa może okazać się lepszym wyborem. Zastanów się również, czy Twoim celem jest trenowanie i szybka jazda, czy rekreacyjne wycieczki.
Odzież gravelowa - czy to zwykła odzież kolarska?
Odzież rowerowa ze względu na swoje właściwości jest uniwersalna, to znaczy, że pasuje do każdego typu kolarstwa. Choć nie ma specjalnej kategorii, jak odzież gravelowa, to jednak pewne elementy mogą okazać się niezbędne podczas gravelowej wyprawy, a z kolei inne będą gorszym wyborem. Na przykład, kombinezon startowy to produkt przeznaczony głównie dla kolarzy szosowych, szczególnie na wyścigi i intensywne treningi.
Zobacz, jakie produkty według nas powinien mieć w swojej szafie każdy rowerzysta, który posiada w garażu rower gravelowy:
- spodenki rowerowe - szczególnie polecamy model, który zaprojektowaliśmy z myślą właśnie o długich wyprawach po trudnych, nieutwardzonych i leśnych drogach (spodenki gravel damskie / spodenki gravel męskie). Spodenki kolarskie Gravel, dzięki zastosowanej wkładce zapewniają komfort i ochronę podczas wymagających warunków terenowych. Posiadają kieszonki na plecach i nogawkach, co odróżnia je od pozostałych modeli. Bezpiecznie schowasz w nich dodatkową lekką kurtkę czy zapas batonów energetycznych;
- koszulka rowerowa (damska / męska) - każda z naszej oferty będzie odpowiednia, ponieważ wszystkie cechuje funkcjonalny krój, oddychające i antybakteryjne materiały oraz kieszenie dostosowane do przewożenia niezbędnych podczas treningu rzeczy;
- bluza rowerowa (damska / męska) - również ważny element wyposażenia każdego kolarza. Szczególnie przydatna, jeśli decydujesz się na trening po leśnych, zacienionych ścieżkach, gdzie temperatura może być mniejsza;
- dodatkowe elementy takie jak czapki, rękawki, nogawki czy rękawiczki mogą okazać się niezbędnym wyposażeniem zapewniającym maksymalny komfort nawet w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych. Zawsze warto mieć przy sobie;
- akcesoria rowerowe - ochraniacze na buty są bardzo przydatne, głównie w deszczowe lub chłodne dni;
- kurtka rowerowa (damska / męska) lub kamizelka rowerowa (damska / męska) - nawet jeśli od wyjścia z domu pogoda wydaje się być ładna i stabilna, warto spakować do kieszeni przeciwdeszczową kurtkę lub kamizelkę, której zadaniem jest zapewnienie ochrony przed wiatrem lub chłodem, szczególnie podczas zjazdu lub w zacienionych miejscach.
Odzież gravelowa, czyli ogólnie odzież rowerowa ma za zadanie zapewnić Ci komfort, wygodę i bezpieczeństwo podczas każdego treningu czy wycieczki. Zajrzyj do artykułu "Jak wybrać idealny strój kolarski?", w którym dokładnie omówiliśmy to, co składa się na odzież kolarską i czym kierować się przy wyborze zestawu dla siebie.
Kolarstwo gravelowe - czy warto?
Zastanawiasz się czym jest gravel, czy warto w niego zainwestować? Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna - oczywiście, że warto! Tak naprawdę nie ważne, jaki rodzaj kolarstwa postanowisz uprawiać, każda forma jazdy na rowerze to szereg korzyści dla zdrowia i kondycji fizycznej.
Gravel to idealna propozycja dla wszystkich, którzy rower traktują jako pasję. Oferuje on możliwość odkrywania nowych miejsc za pomocą dwóch kółek, a dzięki spotkaniom z innymi pasjonatami kolarstwa również jest okazją do nawiązywania nowych przyjaźni i integracji ze społeczeństwem.
Z tego artykułu dowiedziałeś się jakie zalety ma kolarstwo gravelowe, co to jest oraz jaka odzież rowerowa będzie odpowiednia na gravelowe wyprawy.
Dla wielu pasjonatów kolarstwo to nie tylko sport, a styl życia. Wybierając się na gravela, otwierasz się na przygodę, kontakt z naturą. To doskonała forma ucieczki od pracy i codzienności. Zatem… do zobaczenia na trasie!