BEZPŁATNA DOSTAWA do paczkomatu od 50 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nawodnienie w trakcie treningu - czemu jest tak ważne i co warto wiedzieć?

2024-05-17
Nawodnienie w trakcie treningu - czemu jest tak ważne i co warto wiedzieć?

Jazda na rowerze to nie tylko wysiłek fizyczny, ale również spore wyzwanie dla organizmu. Niezależnie od tego, ile trenujesz i jakie cele sportowe chcesz osiągnąć, powinieneś pamiętać, że odpowiednie nawodnienie podczas treningu wpływa na Twoją wydajność, zdrowie i regenerację. Ile wody pić na rowerze? Kiedy postawić na napoje izotoniczne? Poznaj nasze wskazówki i unikaj błędów!

Dlaczego nawodnienie organizmu w trakcie treningu jest tak ważne?

Nawodnienie organizmu w trakcie treningu kolarskiego to jeden z kluczowych czynników, tuż obok odpowiedniego żywienia, wpływający na wydajność i komfort jazdy.

Woda to w końcu główny składnik organizmu, który odpowiada za regulację temperatury ciała oraz transport substancji odżywczych do komórek.

Jak nawodnienie organizmu wpływa na wydajność w trakcie treningu kolarskiego?

W trakcie jazdy na rowerze, szczególnie podczas intensywnego treningu, organizm traci wodę i elektrolity przez pot, dlatego konieczne jest regularne uzupełnianie płynów - w postaci wody lub napojów izotonicznych.

Niewystarczająca podaż płynów w trakcie treningu

Znasz to uczucie, kiedy podczas treningu okazało się, że zabrałeś za mało wody? Albo wracasz do domu z prawie pełnym bidonem? Nieodpowiednie nawodnienie może znacząco wpłynąć na wydajność podczas aktywności fizycznej. Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu może prowadzić także do:

  • zmęczenia,
  • utraty energii i motywacji,
  • problemów zdrowotnych (na przykład udar cieplny, odwodnienie).

Jeśli chcesz uniknąć spadku koncentracji i mocy podczas jazdy na rowerze, warto, abyś pamiętał o najważniejszych zasadach związanych z nawodnieniem organizmu.

Co pić w trakcie treningu?

Zastanawiasz się, kiedy uzupełnić bidon samą wodą, a kiedy postawić na napój izotoniczny? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb - czy jest to mocny trening, czy tylko krótka przejażdżka. Należy wziąć zatem pod uwagę cele sportowe, czas trwania treningu oraz jego intensywność.

W przypadku umiarkowanej aktywności trwającej do 1 godziny, w zupełności woda niegazowana powinna zaspokoić potrzebę nawodnienia.

W sytuacji, kiedy trening trwa minimum 1 godzinę i dłużej, lub cechuje się wysoką intensywnością (na przykład wyścig kolarski), należy zadbać o uzupełnienie węglowodanów i soli mineralnych. Długotrwałe treningi, szczególnie w upalne dni, również będą wymagały zwiększonej podaży płynów, wzbogaconych o elektrolity, takie jak sól i potas.

Pamiętaj! Nie oznacza to, że w trakcie jazdy wystarczy spożywanie tylko i wyłącznie napoju izotonicznego. Warto zaopatrzyć się w dwa bidony i uzupełnić jeden wodą, drugi izotonikiem. Naprzemienne spożywanie tych płynów pozwoli zachować równowagę.

Ile płynów należy wypić w trakcie treningu?

Ilość płynów, których dostarczasz do swojego organizmu podczas aktywności fizycznej także zależy od kilku czynników. Przede wszystkim są to:

  • intensywność treningu,
  • warunki atmosferyczne,
  • indywidualne cechy fizjologiczne.

Przyjmuje się, że w trakcie jednej godziny jazdy na rowerze, powinnyśmy wypijać od 500 do 700 ml wody lub napoju izotonicznego. Oczywiście, jest to rekomendowana ilość. Nieco więcej wypijemy w upalne dni, niż podczas jazdy w deszczowej pogodzie. Intensywny trening również wpłynie na zwiększenie podaży płynów.

Jak pić w trakcie treningu?

Nie tylko ilość dostarczanych płynów ma znaczenie. Często zdarza się, że ktoś mimo przygotowania odpowiedniej ilości wody, zapomina o jej regularnym spożywaniu.

Warto sięgać po bidon średnio co 15-20 minut. Co ważne, nie należy czekać na uczucie pragnienia, tylko pić regularnie, małymi łykami, aby uniknąć nagłego przepełnienia żołądka. Jeśli warunki atmosferyczne są bardziej wymagające ze względu na wysoką temperaturę, należy ten czas skrócić.

Jaki bidon rowerowy wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Warto zaopatrzyć się w bidon rowerowy, który jest jednym z elementów, mających znaczący wpływ na komfort podczas jazdy. Niezależnie od rodzaju aktywności, odpowiednie nawodnienie jest konieczne. Dlatego, zarówno podczas krótkiej przejażdżki, jak i intensywnego treningu, należy mieć przy sobie butelkę z wodą lub bidon.

Przy wyborze bidonu rowerowego, warto zwrócić uwagę na:

  • pojemność,
  • materiał wykonania,
  • kształt ustnika.

W naszej ofercie posiadamy bidon rowerowy dostępny w dwóch klasycznych kolorach - białym i czarnym. Cechuje go innowacyjny system zamknięcia wyposażony w specjalną membranę zabezpieczającą przed rozlaniem i zapewniającą odpowiednie dawkowanie płynu. Dodatkową wygodę gwarantuje specjalny system zamknięcia, który pozwala na otwieranie i zamykanie bidonu jednym ruchem. Co więcej, Bidon Raso o pojemności 500 ml, idealnie dopasowuje się do każdego koszyka rowerowego.

Co pić przed i po treningu?

Bardzo istotne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu przed i po treningu. Przed wyjściem na rower należy zachować regularną podaż płynów, tak, aby rozpocząć aktywność fizyczną z pewnym zapasem. A co pić po wykonanym treningu? Nawet, jeśli płyny były przyjmowane co około 15-20 minut, powinno się kontynuować nawadnianie organizmu. Warto wzbogacić taki napój o sole mineralne, aby uzupełnić utracone elektrolity.

Podsumowanie

Pamiętaj, że odpowiednie nawodnienie organizmu, to kluczowy element wpływający na efektywność i komfort podczas treningu. To, jakie płyny i w jakiej ilości, spożywasz w trakcie jazdy na rowerze, przekłada się również na Twoją kondycję zdrowia. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie przed i po treningu. Dbaj o regularną podaż płynów, dobieraj napoje do rodzaju treningu oraz wyposaż się w bidon, a unikniesz ryzyka zmęczenia czy problemów zdrowotnych. Utrzymasz w ten sposób równowagę płynów i elektrolitów w organizmie. Dzięki temu kolarstwo będzie nie tylko bezpieczne, ale i przyjemne.

pixel