BEZPŁATNA DOSTAWA do paczkomatu od 50 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prawidłowo siedzieć na rowerze, żeby jazda była komfortowa i zdrowa dla naszego ciała? [Poradnik]

2024-04-15
Jak prawidłowo siedzieć na rowerze, żeby jazda była komfortowa i zdrowa dla naszego ciała? [Poradnik]

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kolarzem, czy początkującym rowerzystą, jazda na rowerze powinna być dla Ciebie komfortowa i bezpieczna. Prawidłowa pozycja na rowerze to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na efektywność i wygodę podczas treningu. Dlaczego odpowiednie ustawienie kierownicy i siodełka jest tak ważne? W tym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak poprawić pozycję na rowerze, abyś mógł cieszyć się każdą przejażdżką bez zbędnych dolegliwości.

Dlaczego prawidłowa pozycja jest ważna?

Istnieje wiele rodzajów rowerów, a każdy z nich przeznaczony jest do innego rodzaju kolarstwa, zarówno wyczynowego, jak i turystycznego. Niezależnie od wyboru jednośladu, odpowiednio dostosowana pozycja jest gwarancją komfortu, bezpieczeństwa i wydajności.

Ważne jest, aby dobrać optymalny rozmiar ramy, kierownicy, siodełka czy innych komponentów, a następnie dopasować i wyregulować je w sposób uwzględniający osobiste preferencje kolarza.

Choć wydaje się to oczywiste, warto przypomnieć, że rower powinien być dopasowany tylko do jednego rowerzysty. Jest to istotne z tego względu, że każdy z nas jest inny - różnimy się proporcjami ciała, poziomem sprawności fizycznej i elastyczności, mamy także inne cele sportowe. Należy zatem uwzględnić wszystkie te czynniki, aby regulacja roweru przyniosła maksymalne efekty.

Prawidłowa pozycja na rowerze wpływa na większą moc i efektywność pedałowania, jednocześnie zmniejszając ryzyko kontuzji i dyskomfortu. Ma więc ona kluczowe znaczenie nie tylko dla wygody rowerzysty, ale również jego zdrowia.

Podsumowując, główne korzyści wynikające z odpowiednio dopasowanej pozycji na rowerze to:

 • komfort - optymalna pozycja redukuje napięcie mięśniowe, co sprawia, że jazda, zwłaszcza na długich trasach, staje się wygodniejsza;
 • większa wydajność - efektywniejsze wykorzystanie siły mięśniowej przekłada się na większą prędkość i lepsze osiągi;
 • mniejsze obciążenie stawów - poprawna pozycja na rowerze pozwala na równomierne rozłożenie siły na mięśnie i stawy, co zmniejsza ryzyko urazów i kontuzji.

Na komfort i wygodę podczas treningu wpływa również dobrze dobrana odzież kolarska, której zadaniem jest między innymi ochrona przed otarciami. Zobacz naszą ofertę odzieży rowerowej.

Jakie są objawy niewłaściwej pozycji na rowerze?

Niewłaściwa pozycja na rowerze może prowadzić do wielu różnych dolegliwości, które dla niedoświadczonego rowerzysty mogą być mylone z oznakami zmęczenia po wykonanym treningu.

Najczęstszym objawem złej pozycji na rowerze jest ból kolan, kręgosłupa lub nadgarstków. Każdy z nich jest sygnałem do tego, by poprawić ustawienia sprzętu.

Symptomy, na które należy zwrócić uwagę to:

 • otarcia w pachwinach,
 • chowanie głowy w ramionach,
 • drętwienie lub cierpnięcie dłoni,
 • drętwienie lub cierpnięcie stóp,
 • kolano lub kolana uciekające do wewnątrz lub na zewnątrz ramy,
 • ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa,
 • przeciążenia w obrębie mięśni krótkich szyi,
 • dyskomfort w okolicach łopatek.

Pamiętaj, że podstawowe ustawienia roweru możesz przeprowadzić sam, mając odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie. Jednak, jeśli zauważysz któryś z powyższych sygnałów powinieneś udać się do profesjonalnego studia bikefittingu, w którym specjalista zajmuje się regulacją roweru uwzględniając osobiste preferencje kolarza, a także jego elastyczność, czy przebyte kontuzje. Z objawami bólowymi warto udać się także do fizjoterapeuty.

Jakie mięśnie najbardziej pracują na rowerze?

Kolarstwo to jedna z najczęstszych dyscyplin sportowych. Jazda na rowerze niesie za sobą szereg korzyści. Jedną z nich jest ogólna poprawa zdrowia i kondycji fizycznej. Rower pomaga polepszyć wydolność sercowo-naczyniową, a także wzmocnić mięśnie nóg i rąk. Regularna jazda na rowerze może także pomóc w pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej i wyrzeźbić sylwetkę. Ważną zaletą kolarstwa jest to, że tylko w niewielkim stopniu obciąża stawy kolanowe (oczywiście przy odpowiednio ustawionej pozycji), więc jest doskonałym wyborem dla osób w każdym wieku.

Podczas jazdy na rowerze pracują przede wszystkim mięśnie kończyn dolnych - pośladkowe, dwugłowe, czworogłowe i łydki. Jednakże utrzymanie prawidłowej pozycji na rowerze angażuje również mięśnie brzucha, pleców, ramion oraz mięśnie stabilizujące. Ponieważ kolarstwo wymaga równowagi wpływa na polepszenie koordynacji.

Warto pamiętać, że jazda na rowerze, jak każdy sport, wiąże się z ryzykiem pewnych kontuzji. Dlatego tak ważna jest prawidłowa pozycja na rowerze. Przy niektórych dolegliwościach pomocne mogą okazać się regularne ćwiczenia ogólnousprawniające, których celem jest zachowanie balansu między pozycją zgięciową (charakterystyczną dla tej dyscypliny), a wyprostowaną.

Jaka jest najlepsza pozycja na rowerze?

Nie ma jednego wzorca prawidłowej pozycji na rowerze, ponieważ każdy typ roweru jest przeznaczony do innego stylu jazdy i posiada specyficzną budowę oraz konstrukcję. Zatem pozycja na rowerze może różnić się w zależności od typu jednośladu oraz osobistych preferencji rowerzysty.

Przedstawiamy najbardziej charakterystyczne cechy typowe dla poszczególnych rodzajów rowerów:

 • Pozycja na rowerze szosowym - charakteryzuje się mocno pochyloną do przodu sylwetką, co pozwala na zwiększenie aerodynamiki i efektywności pedałowania;
 • Pozycja na rowerze gravel - gravel wyglądem przypomina szosę, jednak zapewnia bardziej relaksującą pozycję, zwłaszcza podczas dłuższej wyprawy;
 • Pozycja na rowerze MTB - bardziej wyprostowana sylwetka niż na szosie i gravelu, co zapewnia lepszą kontrolę nad rowerem w trudnym terenie;
 • Pozycja na rowerze miejskim - charakteryzuje się wygodnym, pionowym ułożeniem ciała;
 • Pozycja na rowerze trekkingowym - podobna do pozycji na rowerze miejskim, jednak jest bardziej wyprostowana, dzięki czemu podczas długich wycieczek będzie bardziej komfortowa.

Jak poprawić pozycję na rowerze? Dopasuj rower w 5 krokach

Istnieje kilka kluczowych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przy samodzielnym dopasowywaniu roweru. Dowiedz się, jak odpowiednio ustawić siodełko, kierownicę i inne elementy roweru, aby jazda była komfortowa i zdrowa dla Twojego ciała. Chcesz wyregulować sprzęt i poprawić pozycję na rowerze? Podpowiadamy jak to zrobić: 

 1. Wysokość siodełka. Źle ustawione siodełko może prowadzić do bólu w kolanach i wpłynąć negatywnie na efektywność pedałowania. Siedząc na rowerze noga w dolnej pozycji pedału powinna być lekko zgięta. Podczas jazdy nogi nigdy nie powinny w żadnym położeniu być wyprostowane.
 2. Pozycja siodełka. Optymalne przesunięcie siodełka do przodu lub tyłu pomaga zrównoważyć ciężar ciała. Kształt siodełka również ma ogromne znaczenie, ponieważ pozwala ograniczyć lub całkiem wyeliminować ból pośladków w trakcie kilkugodzinnej jazdy. Aby wyregulować siodełko, usiądź na nim i ustaw pedały równolegle do ziemi. Stopę ustaw na dolnym pedale. W tej pozycji biodro powinno być na tyle odsunięte, by kolano znajdowało się bezpośrednio nad osią pedału.
 3. Wysokość kierownicy. W podstawowym wzorcu kierownica powinna być na podobnej wysokości co siodełko. Jeśli natomiast preferujesz szybką i agresywną jazdę, kierownicę obniż o kilka centymetrów. Jej wysokość należy dostosować do rodzaju jazdy i osobistych preferencji.
 4. Mostek. Ten niewielki element ma ogromny wpływ na sterowanie rowerem. Aby dobrać odpowiednią długość mostka, należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby. Krótszy mostek zapewnia większą kontrolę nad rowerem, zwłaszcza podczas intensywnego treningu czy jazdy w trudnym terenie. Dłuższy natomiast pozwala na luźniejszą pozycję i odciążenie rąk oraz nadgarstków.
 5. Długość korby. Wpływa ona na kąt zgięcia kolan i bioder. Zbyt długa korba może powodować ból, z kolei zbyt krótka ograniczać efektywność pedałowania. Wybór optymalnej długości korby jest zazwyczaj określany na podstawie długości nogi.

Kiedy regulacja roweru będzie nieskuteczna?

Często zdarza się, że mimo dokładnych ustawień roweru, ból czy dyskomfort podczas jazdy wciąż będą się utrzymywać, a nawet nasilać. Dzieje się tak, ponieważ bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia nie jesteśmy w stanie sami wziąć pod uwagę fizjologicznych preferencji i ograniczeń ciała, jego mobilności oraz elastyczności.

Zastanawiasz się co jeszcze możesz zrobić? W takim przypadku warto udać się do specjalisty, który doskonale rozumie biomechanikę jazdy na rowerze i przy pomocy profesjonalnych narzędzi diagnostycznych jest w stanie dokonać dokładnej analizy Twojej pozycji na konkretnym rowerze.

Dobrze jest odwiedzić studio bikefittingu nawet przed zakupem roweru, ponieważ specjalista pomoże ustalić nie tylko najbardziej optymalną dla Ciebie pozycję na konkretnym sprzęcie, ale także jest w stanie ocenić najlepszą dla Ciebie geometrię ramy i długość innych komponentów, dając Ci dokładne wytyczne co do wyboru roweru skrojonego pod Twoje indywidualne preferencje.

Podsumowując, prawidłowa pozycja na rowerze znacząco wpływa na komfort i wydajność podczas jazdy. Wiesz już, jak ustawić siodełko w rowerze oraz jak wyregulować kierownicę czy inne elementy. Pamiętaj, że jazda na rowerze powinna być przede wszystkim bezpieczna. Dzięki odpowiednim ustawieniom sprzętu i dbaniu o właściwą pozycję w trakcie treningu, zmniejszasz ryzyko dyskomfortu i ewentualnych kontuzji.

Niezależnie od tego, jaką formę kolarstwa preferujesz oraz ile kilometrów w ciągu roku pokonujesz, warto poświęcić uwagę na dopasowanie pozycji na rowerze, by czerpać radość z każdej, nawet krótkiej jazdy.

pixel