BEZPŁATNA DOSTAWA do paczkomatu od 50 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty - co warto wiedzieć?

2024-03-18
Ubezpieczenie roweru i rowerzysty - co warto wiedzieć?

Rower to nie tylko wspaniała pasja, ale także spora inwestycja, dlatego warto by była ona dobrze zabezpieczona. Chcesz dowiedzieć się, jak chronić swój jednoślad przed kradzieżą i innymi zdarzeniami? Sprawdź, jak cieszyć się kolarskimi wyprawami, mając pewność, że Twój rower jest odpowiednio zabezpieczony. Ubezpieczenie roweru - poznaj praktyczne wskazówki, jak porównać oferty i wybrać tę najlepszą.

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty

Czy opłaca się ubezpieczyć swój rower?

Jeśli planujesz zainwestować w nowy rower, bądź już to zrobiłeś, zachęcamy, abyś zastanowił się nad możliwościami zabezpieczenia go przed ewentualnymi zdarzeniami losowymi, takimi jak na przykład:

 • kradzież,
 • uszkodzenia i zniszczenia,
 • utrata.

Zastanawiasz się, co właściwie da Ci ubezpieczenie roweru? Odpowiedź jest prosta - spokój. Będziesz mógł spokojnie cieszyć się kolarskimi wyprawami, nie martwiąc się na zapasach ochroną Twojego sprzętu.

Niestety, liczba wypadków drogowych z udziałem rowerzystów stale rośnie, dlatego tym bardziej warto pomyśleć nad wykupieniem polisy. Należy pamiętać przy tym, że ceny ubezpieczenia jednośladu mogą być różne i zależą przede wszystkim od jego wartości oraz częstotliwości użytkowania.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń rowerów?

Jeszcze kilka lat temu ciężko było zdobyć dobre ubezpieczenie roweru. Dziś coraz więcej towarzystw posiada w swojej ofercie ubezpieczenie roweru i również samego rowerzysty, z którego wyróżnić możemy:

 • ubezpieczenie roweru od kradzieży,
 • ubezpieczenie roweru od uszkodzeń mechanicznych,
 • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) w razie szkód wyrządzonych innym osobom podczas jazdy rowerem,
 • ubezpieczenie casco (AC),
 • ubezpieczenie następstw w razie nieszczęśliwego wypadku (NNW).

Pamiętaj, że zanim zdecydujesz się na konkretne ubezpieczenie, porównaj kilka ofert, ponieważ mogą one różnić się w zależności od Twoich potrzeb. Jeśli na przykład dużo podróżujesz na rowerze, sprawdź, czy w ofercie ubezpieczyciela jest ochrona bagażu podróżnego. W sytuacji, gdy ktoś ukradnie bagaż, który przewozisz na rowerze lub uszkodzisz swoje rzeczy w wyniku wypadku, otrzymasz odszkodowanie.

Czym jest ubezpieczenie rowerzysty?

Decydując się na ubezpieczenie swojego roweru, zwróć uwagę na to, czy zawiera ono tylko polisę na sprzęt, czy również dla Ciebie.

NNW, czyli ubezpieczenie rowerzysty od następstw nieszczęśliwego wypadku chroni osobę korzystającą z roweru w razie wypadku lub innych zdarzeń losowych. Obejmuje ono zazwyczaj koszty leczenia, a nawet odszkodowanie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Jeśli chcesz zwiększyć swój komfort i mieć spokojną głowę, warto abyś rozważył także wykupienie OC. Jeśli w trakcie jazdy rowerem zniszczysz czyjąś własność, na przykład porysujesz karoserię auta albo co gorsza - spowodujesz wypadek, w wyniku którego ucierpią inne osoby, otrzymają one odszkodowanie.

Co obejmuje ubezpieczenie roweru

Co obejmuje ubezpieczenie roweru?

Ubezpieczenie roweru może obejmować różne zdarzenia, takie jak kradzież, uszkodzenia mechaniczne, czy też utratę spowodowaną wypadkiem. W zależności od polisy, może ono także zawierać dodatkowe opcje, takie jak pomoc drogowa czy ochrona przed skutkami niespodziewanych wypadków.

W zależności od oferty i zasad polisy, którą wybierzesz, otrzymasz odszkodowanie na przykład:

 • gdy ktoś ukradnie Twój rower, pomimo zabezpieczenia antykradzieżowego;
 • gdy ktoś uszkodzi Twój rower w całości, bądź jego stałe elementy, jak ramę czy koła;
 • gdy ktoś siłą zabierze Twój rower;
 • gdy Twój rower zostanie zniszczony w wyniku zdarzenia losowego, takiego jak uderzenie pioruna, powódź czy huragan.

Kiedy ubezpieczenie roweru nie działa?

Zachęcamy, abyś zapoznał się z tzw. OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Dzięki temu dowiesz się, w jakich sytuacjach nie zadziała wykupiona polisa, a kiedy możesz, a nawet powinieneś wnioskować o odszkodowanie.

Warto zwrócić uwagę na zasady związane z kradzieżą jednośladu, ponieważ złe lub niewystarczające zabezpieczenie może skutkować odmową wypłaty odszkodowania. Zazwyczaj ubezpieczyciel podaje dokładne wytyczne na temat tego, jak należy przypiąć rower i do czego.

Ile kosztuje ubezpieczenie na rower?

Zastanawiasz się ile kosztuje ubezpieczenie roweru? Nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ koszt takiej polisy różni się w zależności od oferty ubezpieczyciela. Cena zależy głównie od wartości roweru, zakresu jego ochrony, limitu odpowiedzialności i innych potrzeb klienta.

Cena ubezpieczenia zależy także od tego, czy jest aktywna tylko w Polsce, czy również poza granicami. Na koszt ma wpływ także “wiek” jednośladu.

Jeśli poważnie traktujesz swoją pasję do kolarstwa i inwestujesz w sprzęt z tzw. “wyższej półki”, warto zastanowić się nad zapewnieniem mu odpowiedniej ochrony, bowiem jak mówi stare przysłowie “przezorny zawsze ubezpieczony”. Zwłaszcza wtedy, gdy dużo trenujesz i podróżujesz ze swoim rowerem.

Czy rower musi mieć OC?

Choć rowerzysta jest takim samym uczestnikiem ruchu drogowego jak kierowca samochodu lub innego pojazdu, nie musi posiadać OC. Dla przypomnienia - OC to ubezpieczenie rowerzysty od odpowiedzialności cywilnej, które przydatne jest w razie szkód wyrządzonych innym osobom (oczywiście podczas gdy Ty poruszasz się rowerem).

A co z rowerem elektrycznym? Rower elektryczny również nie musi posiadać OC, ponieważ nie jest on napędzany wyłącznie siłą mechaniczną.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć rower?

Porównując oferty różnych ubezpieczycieli, aby wybrać opcję najlepszą dla siebie, weź pod uwagę przede wszystkim:

 • zakres ochrony,
 • cenę,
 • dodatkowe korzyści.

Przy wyborze ubezpieczenia porównaj oferty różnych towarzystw i dokładnie zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że wiesz już, jakie korzyści niesie za sobą inwestycja w ubezpieczenie roweru i rowerzysty. To istotny element dbania o bezpieczeństwo podczas każdej Twojej kolarskiej wyprawy - nie ważne, czy będzie to krótka przejażdżka po mieście czy intensywny trening. Wybierz polisę dostosowaną do Twoich potrzeb i ciesz się spokojem w trakcie rowerowych wojaży.

Pamiętaj, że decydując się na ubezpieczenie roweru możesz być pewien, że jest on dobrze chroniony i zabezpieczony przed ewentualnymi zdarzeniami losowymi. Ale najważniejsze, że Ty sam jesteś chroniony przed nieprzewidzianymi zdarzeniami.

Zawsze, wychodząc na rower, zadbaj o swoje bezpieczeństwo - dokładnie sprawdź sprzęt, aby uniknąć ewentualnych problemów po drodze. Decydując się na jazdę w trakcie złej pogody zachowuj szczególne środki ostrożności. Więcej o tym, jak przygotować się do treningu w deszczowy dzień pisaliśmy w artykule "Jazda rowerem w deszczu - nie daj się pogodzie!".

Sprawdź ofertę naszych akcesoriów rowerowych, które pomogą Ci jeszcze lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także innych uczestników ruchu drogowego.

 

pixel